Kunst og kreativitet i Palermo

For en opplevelse og noen flotte og inspirerende dager noen av våre elever og lærere har hatt på Sicilia. 8 elever og 2 lærere ved linjene Kunst, design og arkitektur og Interiør og eksponeringsdesign har vært 12 dager i Palermo på elevutveksling.

Tre jenter med solbriller - Klikk for stort bildeNyter solen med kreativ bakgrunn Ingrid Østenstad

Utvekslingen var av den kreative arten, og en av de første dagene besøkte gjengen kunstakademiet i Palermo Accademia di Belle Arti. De besøkte alle instituttene som var i ulike bygg i byen og det var masse spennende og inspirerende å se. Elevene fikk god informasjon om de ulike linjene:

  • Grafikk
  • Grafisk design
  • Dekorasjonsmaler
  • Konservator
  • Visuell kunst
  • Mote og Design
  • Scenografi
  • Skulptør

Kunstakademiet er en Erasmus+ høyskole, og har god erfaring med elevutveksling.

Gjengen tok også turen til Sciacca på Sicilia. Der var de på 2-dagers besøk til Liceeo Enrico Fermi, en videregående skole som ønsker videre Erasmus+ samarbeid med Røyken.  De ble tatt veldig godt imot, og fikk møte italienske elever og lærere, skolens rektor og administrasjon. Våre elever fikk følge og delta i undervisningen med fokus på kunst, kultur og tradisjoner fra Sciacca, samt samfunnsrelaterte problemstillinger fra dagens Italia og Europa.

Det har vært mye inntrykk og en flott opplevelse. I Palermo har det også vært byvandring og tur til antikk- og bruktmarked. Under oppholdet har de 8 elevene og 2 lærere bodd i flott hus med vakker hage og eksotiske vekster og planter. Her var det lett å hente inspirasjon og bli kreativ. I huset ble det laget mye god mat, og det var ikke noe å si på stemningen. Dette frister til gjentakelse!

Kanskje du vil være med på et av våre elevutekslingsprosjekter?